„Myseľ vysoko citlivých ľudí je ako balík
s označením, „krehké“ – vyžaduje iný prístup“
Predstavte si, že idete po ulici a padne vám zrak do trávy, na štvorlístok. Zmocní sa vás euforický prežitok plný nadšenia, šťastia, začnete štvorlístok fotiť, musíte ho zdieľať na Instagrame a samozrejme, hneď telefonujete svojej najlepšej priateľke…
Vysoká citlivosť nie je diagnóza ani porucha. Je to povahový rys osobnosti človeka, ktorú popísala Elen Aronová ešte v 60-tych rokoch. Prejavuje sa zvýšenou reakciou na vonkajšie podnety, pretože tento človek si všíma viac detailov a môže na mnohé z nich reagovať. To však spôsobuje rýchle zahltenie vnemových receptorov a je to aj dôvod, prečo sa ľahšie unaví.
Vďaka vysoko citlivým receptorom si vysoko citliví ľudia všímajú omnoho viac detailov vo svojom živote a každú túto informáciu skúmajú z každej strany. Avšak pozornosť na detaily nie je z dlhodobého hľadiska udržateľné. Je to ako s batériou v telefóne. Koľko vydržala batéria v starom tlačítkovom telefóne a ako dlho vydrží v dnešných inteligentných smart telefónoch?
Tieto receptory si predstavte ako malé anténky na tele človeka v každom jeho zmyslovom orgáne, ktoré sú nakalibrované na veľmi jemné podnety, energie a vnemy. Vysoko citlivý človek pomocou týchto receptorov deteguje čo sa okolo neho deje a núti ho reagovať.
Je to dôvod, prečo vysoko citlivý človek dokáže prežívať veľké nadšenie a zažívať euforický prežitok nejakého krásna a radosti pre nejaký detail tu a teraz, v prítomnom okamžiku.
Precitlivená alebo citlivá?
Rozdiel medzi precitlivenosťou a vysoko citlivým človekom je v tom, že precitlivenosť je dočasná emócia. Po jej vyprchaní sa človek vráti do svojho štandardného nastavenia (napríklad po pôrode). U hypersenzitívnych ľudí sa jedná o povahový typ osobnosti človeka, ktorý je v základe psychicky krehkejší.
Je to prirodzená súčasť vysoko citlivého človeka, preto je dôležité, aby sa staral o svoje blaho, pretože aj svoje emočné prepady prežíva omnoho silnejšie, čo môže byť príčinou, že majú sklon k úzkostiam, depresiám a panickým atakom. Tým, že vysoko citlivý človek je povahou krehký, je ľahké vyviesť ho z rovnováhy a jeho reakcia (odozva na slovo, čin) môže byť neprimeraná a teda citlivá.
Vysoko citlivý človek a vzťahy
Vysoko citlivý človek je spoločenský, rád zdieľa svoje pocity a zážitky, rád sa naladí na druhého človeka a jeho potreby, rád je v interakcii, no na druhej strane týmto naladením skoro zahltí svoje receptory čo spôsobí, že už nemá náladu ísť medzi druhých ľudí. To spôsobí, že sa radšej na chvíľu izoluje, aby načerpal silu a uvoľnil zahltené receptory.
Psychická odolnosť citlivých ľudí je nižšia a môže byť stresujúca. Nedokážu mať hrošiu kožu a ostrejšie lakte, pretože sú otvorení novým kontaktom, hlbším vzťahom a potrebujú byť v interakcii so svojim okolím.
Vysoko citlivý človek je neustále v aktivite, snaží sa pomáhať druhým, je tímový hráč, záleží mu na druhých a rád zdieľa. Nechce niekoho nechať v štichu. Často je z toho unavený, cíti sa zahltený, potrebuje mať viac aktivít, aby stihol toľko čo druhý, pracuje do noci, je váhavý a potom „padá na hubu“.
Ľahko sa vcítia do prežívania druhých
Vysoko citliví ľudia sa ľahko dokážu vcítiť do prežívania druhého a dokážu komukoľvek vyjadriť svoje pochopenie pre prežívanie aktuálnej situácie. Sú senzitívni až senzibilní. Dokážu si všimnúť jemné rozdiely, napríklad že sa kolegyňa ostrihala o 3 centimetre, alebo že má o odtieň bledšie vlasy. Z ich pohľadu je to veľká zmena.
Uveďme si príklad. Ak hypersenzitívny človek pracuje s ľuďmi, napr. ako predavačka, prichádza do kontaktu s mnohými ľuďmi, na ktorých sa napája a vníma ich energiu, povahu, komunikáciu. Jeho receptory sú pošteklené a vysoko citlivého človeka to núti riešiť a reagovať, čím sa však postupne receptory zahlcujú. Potom po práci príde domov ako zbitý pes a potrebuje chvíľu pokoj pre seba, nemá chuť ísť po práci napríklad za priateľkami na kávu. Je unavená, presýtená a možno si povie, že by bola už najradšej len doma.
Vysoko citlivý človek sa sústredí skôr na kvalitu ako na kvantitu. Druhého sa snaží navnímať všetkými zmyslami podvedome, čo jej umožňuje lepšie pochopenie.
Vnímajú svoje okolie
Jemné odchýlky takíto ľudia vnímajú aj v chuti, čuchu, hmate…. všetky zmysly vysoko citlivých ľudí sú na vysokej úrovni zachytávania informácií z vonkajšieho prostredia. Cítia nálady, potom ich preberajú na seba. Ak je niekto pri takejto osobe podráždený, alebo ukecaný, vysoko citliví ľudia sa prispôsobia na túto vlnu.
Vysoko citliví ľudia sú jemnej povahy a ľahko sa poddajú tej silnejšej, mužskej (majiteľ mužskej energie môže byť aj žena).
Na druhej strane ich reakcie sú častokrát náhle, spontánne a nepremyslené (emočné). Vysoko citliví ľudia majú silnú potrebu brániť sa emocionálnej či fyzickej bolesti. Prah bolesti majú nižší, citlivejší.
Vysokú citlivosť vieme z pohľadu numerológie určiť aj z dátumu narodenia, ktorý obsahuje viaceré citlivé čísla.
Ako dešifrovať vysokú citlivosť z dátumu narodenia?
Všetko spomenuté vyššie charakterizuje číslo 2, ktoré predstavuje intuíciu, schopnosť empatie a rýchle vcítenie sa do situácie druhého. Je to číslo senzitívne a závisí od jeho počtu v dátume narodenia, či bude aj senzibilné alebo hypersenzibilné. Či máte dvojky základné či doplnkové, zistíte jednoduchým výpočtom z vášho dátumu narodenia.
Vysokú citlivosť teda môžeme v numerológií vyčítať z viacnásobných dvojok (3 a viac), ktoré sa vo vysokom počte začali objavovať až v dátume narodenia detí narodených po roku 2000. Ich prirodzenú citlivosť popisujem v e-booku, ktorý si môžete stiahnuť zdarma.
Samozrejme aj pred rokom 2000 sa mnohí ľudia narodili s vysokou citlivosťou, avšak ich počet bude výrazne rásť s novou nastávajúcou generáciou, preto považujem za dôležité venovať sa tejto téme.
Dvojky totiž patria ženskej energii, o ktorej som napísala samostatný článok.
Viacnásobné dvojky znamenajú nahromadenú energiu v jednej časti človeka. Pri zvládnutí tejto citlivej energie, môžu byť ľudia úspešní, autentickí a obľúbení. Ľudia s extrémne prevládajúcimi dvojkami majú nie len umelecké sklony a ambície, ale často bývajú aj starostliví, vnímaví, ich prístup k ľuďom i k veciam býva citlivý (nie hrubý) a sú ohľaduplní. Sú nápomocní a všímajú si detaily. Napríklad pri projektovaní nehnuteľnosti rysujú naozaj s laserovou presnosťou a riešia každý detail, z čoho budú pozostávať steny či priečky. Rovnako to využívajú aj v umení. Na každom odtieni či zvuku záleží a dotvára to celkový „obraz“ diela.
Na druhej strane častokrát bývajú hanbliví, úzkostliví, nerozhodní, trpia zažívacími problémami, náladovosťou či nestálosťou.
Títo ľudia spravidla ľahko nadväzujú priateľské vzťahy, avšak často sa im aj kazia v dôsledku silno prežívaných emócií a silných unáhlených reakcií. Potom sa trápia, že by chceli mať lepšie vzťahy či už partnerské, priateľské či tie rodinné a keďže nemajú dvojky radi stres, nebudú sa dobre cítiť v konfrontácií, ktorej by sa mohli vystaviť v snahe vyriešiť to, čo ich trápi a bolí (duševne), a tak problémy len narastajú až do tej miery, že radšej svoje zmysly, prežitky, trápenia, nevypovedané starosti, frustrácie môžu otupovať alkoholom, fajčením, cukrom, sexom.. (závisí od ďalších čísiel v mriežke čím).
Je tu ešte jedno veľmi senzitívne číslo a pri viacnásobnom zastúpení tiež môže vytvárať až hypersenzitívne nastavenie. Číslo ženy, lásky, rodiny, detí a harmónie, číslo 6.
Ak dátum narodenia vytvorí v numerologickej mriežke zastúpenie minimálne 2 dvojok a 2 šestiek, táto kombinácia tiež môže tvoriť vysoko citlivého človeka.
Že neviete ako vypočítať svoju numerologickú mriežku, či máte túto kombináciu? Návod som spísala v článku.
Využite svoj dar v prospech seba
Stretávam sa s tým, že mnohí považujú svoju citlivosť za zraniteľnosť. Je pravda, že vysoko citliví ľudia sú citovo emočne ľahko zraniteľní a nie je ťažké ich znepokojiť, vystrašiť alebo vyviesť z rovnováhy čo i len slovíčkom naznačujúcim niečo negatívne, pričom rozlišujú „táto predstava sa mi páči“ alebo „toto sa mi vôbec nepáči a cítim sa nepríjemne“. Pocit je neoddeliteľná a kľúčová súčasť vysoko citlivého človeka, na základe ktorého koná. Je to jeho hnací motor a zároveň aj výstražná kontrolka.
Avšak ak si zoberieme, aký veľký dar to je v umeleckej brandži, že dokážu počúvať vlastnú intuíciu a riadiť sa ňou, že majú silnú empatiu, schopnosť autenticky prežívať svoj prežitok a dokážu túto emóciu preniesť aj na druhého človeka prostredníctvom svojich diel, majú úprimný záujem o to, ako sa majú druhí a rozoznávajú jemné rozdiely. Jemné, no veľmi podstatné ťahy, ktorými dotvoria celkový obraz s citom a vnemom.
To, čo vnútorne prežívajú, neprežíva každý a už vôbec si pri tomto prežitku nevšíma toľko detailov, ktoré potom vysoko citliví ľudia môžu zhmotniť v umení. (scenáre, choreografie, obrazy, hudba, spev, herectvo… , prostredníctvom ktorého posunú emóciu publiku)
Zároveň je to veľký dar aj pri deťoch, partnerovi či rodine. Dokážu vycítiť potreby toho druhého, nič neženú do extrému, záleží im na dohode, všetko transparentne komunikujú, potrebujú zisťovať a preberať rôzne témy.
Aj ich telo reaguje hypersenzitívne, napríklad na partnerove dotyky. Ich prístup k deťom je vďaka tomuto daru citlivý, jemný, ohľaduplný, mnohé dokážu vycítiť a zároveň sa dokážu s deťmi autenticky tešiť, hrať, blázniť a získať si ich dôveru, lásku a priateľstvo. Zároveň chápu, vysvetľujú a učia. Vnímajú všetky „farby vetra“. Malé krôčiky, sú veľkými.
Vedeli ste, že existuje inštitút pre vysoko citlivých ľudí v Prahe?
Som vysoko citlivá, čo s tým?
Využite svoj dar v prospech seba, venujte sa umeleckej činnosti, využite svoj vysoký cit pri deťoch. Ale tak ako má minca dve strany, dajte pozor na unáhlené reakcie, lebo sa ľahko môžete zľaknúť už vopred. Pomôcť vám môže disociované vnímanie situácie, t.j. akoby zhora. K tomuto účelu môžete využiť veľmi dobrý trik: predstavte si, že ste vaša mama, sestra, manžel…. Ako by túto situáciu vnímali oni? Ako by reagovali? Čo by povedali?
Vaše vnímanie sveta môže byť až príliš vtiahnuté do detailu, čo spôsobuje stratu nadhľadu. Je to akoby ste pozerali hodinový film po minúte každý deň. Za 60 dní by ste tento film dopozerali. Budete si pamätať o čom bol? Pravdepodobne nie, ale určite si budete pamätať množstvo detailov, napr. tváre mimiku, oblečenie, gestá). Avšak, ak získate nadhľad, zrazu budete vnímať celých 60 minút filmu a budete vedieť o čom to všetko bolo.
K disociovanému vnímaniu sa môžete prepracovať postupne. Tak ako každú činnosť v živote, musíme opakovať a trénovať aj iný pohľad na situácie. Odporúčam začať postupnými menšími krokmi. Emócie sa takýmto tréningom postupne upokoja, ustanú a nebudú už také intenzívne. Naučíte sa vnímať nielen detaily, ale aj celkový obraz.
Naučte sa zvládať a kontrolovať svoje emócie, namiesto toho, aby ste sa nimi nechali ovládať. Rozvíjajte techniky ako je hlboké dýchanie, meditácia alebo cvičenie, ktoré pomáhajú regulovať emócie.
Ak sa vám článok páčil, podporte ho svojim páčikom alebo ho zdieľajte so svojimi kamoškami, nech si aj vaše priateľky prečítajú o vysoko citlivých ľuďoch Podporíte tým moju tvorbu a budem vedieť, že článok bol pre vás prínosom 🙂
…a nezabudnite sa pridať do FB skupiny, v ktorej sa aj na túto tému rozprávame
Zdroj: Alena Wehle, učí vysokocitlivých ľudí prijať svoju povahu
Dlhoročne sa vášnivo venujem numerológií, pomocou ktorej učím svojich klientov ovplyvňovať osud vlastných detí a dávam im jedinečnú možnosť voľby ako využijú vplyv čísiel pre tvorbu lepšej výchovy a budúcnosti pre ich deti.
Pingback: Ako rozoznáte energiu ženy - O číslach INAK
Pingback: vypočítajte si numerologickú mriežku a zistite, čo o vás prezrádza - O číslach INAK
Pingback: Ako využijete silu majstrovského čísla 22 - O číslach INAK